İhracat sürecinde e-Fatura ile birlikte gelen yenilikler
Haziran 2017
Tax-Free’de e-Fatura kapsamı daraldı
Haziran 2017

Türkiye vergide en karmaşık ülke

Vergi ve muhasebede TMF Group’un 94 ülkeyi kapsayan çalışmasına göre Türkiye’nin muhasebe ve vergide mevzuat uyumu açısından en karmaşık ülke olduğu belirtildi.

TMF Group geçtiğimiz günlerde yayımladığı “Finansal Karmaşıklık Endeksi 2017” raporuyla  ülkeleri muhasebe ve vergide mevzuat uyumu açısından değerlendirdi. 94 ülkeyi kapsayan araştırmada Türkiye, endekste ilk sıraya yerleşti. Raporda Türkiye’deki karmaşıklığın sebebi olarak, vergi kanunlarının çok sık değişmesi ve güncellenmesi başlıca sebep olarak gösteriliyor. Ayrıca çok sayıda vergi kuralı olması, düzenlemelerde sık sık değişiklik yapılması, para birimi ve dil gibi etkenler de karışıklığı artıran unsurlar arasında yer alıyor.

Öte yandan araştırmada, Türkiye’nin adil rekabet ortamı yaratmayı ve uluslararası ticarette şirketlerarası ilişkileri ilerletmeyi hedeflemesi olumlu adımlar olarak gösterildi. Türkiye’de süreçlerin Avrupa Birliği’ne uyumlu hale getirilmeye çalışıldığı ve vergi yönetmeliklerindeki maddelerin sayısının 521’den 321’e indirilmesinin de yararlı olduğu aktarıldı.

Türkiye’nin ardından ikinci sıradaki Brezilya’yı İtalya, Yunanistan, Vietnam, Kamboçya, Çin, Belçika ve Arjantin izliyor. Hindistan’ın 10’uncu olduğu Finansal Karmaşıklık Endeksi’nde Fransa 11’inci, Bolivya 12’nci, Arnavutluk ise 13’üncü sırada yer alıyor. İlk 20’deki ülkeler listesinde sırasıyla Kazakistan, Meksika, Belarus, İsrail, İspanya, Pakistan ve Hırvatistan var…

Finansal uyumda en basit ülke ise Cayman Adaları. Onu izleyen British Virgin Adaları, Birleşik Arap Emirlikleri, Hong Kong, Jersey, Curacao, Kosova, İsviçre, Kamboçya ve Katar karmaşıklığın en az olduğu ülkeler olarak sıralanıyor.

Rapora göre, ülke gruplarına göre karmaşıklık düzeyine bakıldığındaysa, Avrupa-Ortadoğu-Afrika (EMEA) bölgesi, 94 ülke arasından 50 ülke ile en karmaşık ülkeler arasında birinci sırada geliyor. 24 ülke ile Amerika ikinci olurken, 20 ülke ile Asya-Pasifik üçüncü olarak yer aldı.

Finansal uyumda en karmaşık 10 ülke

  1. Türkiye
  2. Brezilya
  3. İtalya
  4. Yunanistan
  5. Vietnam
  6. Kolombiya
  7. Çin
  8. Belçika
  9. Arjantin
  10. Hindistan

Raporun tamamı için: TMF Group, The Financial Complexity Index 2017

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın