ÜYELİK AKDİ VE SİTE YARARLANMA KOŞULLARI

 

                Site Telif Hakları

Vergi Teknolojileri Blogu isim hakları, içeriği, şablonu, tasarımı, site içindeki tüm doküman, program ve içeriklere ait hakları saklıdır. Sayfalarda aksi belirtilmediği sürece site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne suretle olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz.

Site içinde yer verilen bilimsel çalışma ve incelemelerin her türlü hakları sayfada ismi zikredilen eser sahiplerine aittir. Eser sahibinin isminin zikredilmediği durumlarda, haklar Vergi Teknolojileri Blogu’nun yöneticisine aittir. Bu siteden faydalanan konuklarımız, sitenin telif hakkı konusunda eser sahiplerinin tüm talep ve açıklamalarını kabul ettiklerini beyan ve taahhüt ederler. Hakları saklı tutulmuş eserler, sahiplerinin muvafakati olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, alıntı yapılamaz, yayınlanamaz, başka bir yerde kullanılamaz. Site içinde yer alan dokümanlar eser sahiplerinin, eser sahibinin ismi yoksa Vergi Teknolojileri Blogu yöneticisinin önceden verilmiş açık muvafakati olmaksızın başka internet siteleri içine ya da medyalara kopyalamaz.

                Site Yararlanma Koşulları, Çekinceler, Site Sözleşmesi:

 1. Vergi Teknolojileri Blogu içinde yer alan tüm bilgi ve dokümanlar hazırlanırken siteden yararlanılması amacı güdülmüştür. Her ne kadar bu sitenin gerek güncellenmesi gerek her türlü hazırlığı aşamasında son derece itina ve dikkat gösterilmekte ise de, Site içinde yer alan bilgilerin doğruluğu ve güncelliği ve Site’den verilen linkler nedeniyle hiçbir hukuki sorumluluk kabul edilmez.
 2. Site içinde yer alan çalışmalar bilimsel ve güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte Vergi Teknolojileri Blogu ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği (ve özellikle güncelliği) konusunda hukuki bir güvence vermezler.
 3. Bu sayfalardan okuyucu olarak veya her ne suretle olsun yararlanan tüm konuklarımız, bu sayfalarda yer alan tüm yükümlülük, talep, telif kuralları ve yararlanma koşullarını kabul ettikleri ve bunlara aykırı davranışlarının hukuki ve cezai sorumluluklarını gerektireceğini anladıklarını kabul ve taahhüt ederler.
 4. Vergi Teknolojileri Blogu üye seçiminde tek taraflı inisiyatife sahibidir. Siteye dilediği kişileri üye yapmak, dilediklerini üye olarak kabul etmemek veya üyelikten dilediği zaman çıkarmak ya da üyelerinin dilediğine dilediği site olanaklarından faydalanma hakkı verme hakkını mahfuz tutmaktadır. Siteye üyeliği ücretli değildir ve dolayısıyla “site üyeliği” üye nezdinde hiçbir hak doğurmaz, tüketicinin korunması hakkında kanuna tabi değildir.
 5. Site iletişim platformlarına gönderilen her türlü iletişimin yayın hakkı, gönderim tarihi itibariyle Vergi Teknolojileri Bloguna geçer (kütüphaneye eklenen bilimsel inceleme ve makaleler hariç). Site forum alanlarına ve e-mail gruba gönderilen mesajların bilahare yayından kaldırılması yazarı tarafından talep edilemez.
 6. Siteye ziyaretçiler veya üyeler tarafından gönderilen mesajlar ve her türlü içeriğin yayını konusunda inisiyatif site yönetimine aittir. Site yönetimi yayınlanan yazıların gerek gördüğünde içeriğini, görünümü, site içindeki yerini değiştirebilir veya yayından kaldırılabilir.
 7. Sitenin faaliyet ve hizmetleri ticari bir gaye taşımamaktadır ve site tüm bu faaliyetleri (ücretsiz e-mail, forum, yazışma grubu, bülten, arama motoru) ve yararlanma koşullarını önceden bir duyuru yapmadan değiştirme ya da durdurma hakkını saklı tutar.
 8. Sitenin kalitesini korumak için kurallara aykırı mesajlar Alan, Forum, Site Yöneticileri veya Koordinatörler tarafından ayrıca bir uyarı yapılmadan kısmen ya da tamamen silinmekte, gerekli görülen durumlarda mesaj sahibinin siteye, site üyelerine özel sayfalara ya da siteye girişleri ve katılımları sınırlanmakta veya tamamen kaldırılmaktadır.
 9. Vergi Teknolojileri Blogu “herkese açık” olarak değil, “özel nitelikte” tasarlanmıştır, üyelerin erişim ve yetkileri site yönetimince belirlenir, sitede yazışmak ya da siteye erişim “hak” değil, “ayrıcalık”tır.
 10. Site üyeleri ve siteden yararlanan herkes Vergi Teknolojileri Blogu ilkelerine saygı duymak ve site kurallarına uymakla yükümlüdür.
 11. Vergi Teknolojileri Blogu şerhine gönderilen şerhler ” Vergi Teknolojileri Blogu ” ismine/imzasına haiz eserler (külliyat, dergi, kitap vs) haline getirilebilir/farklı formatlara (video/ses/yazı/görsel/resim vs.) dönüştürebilir, değişik medya platformlarına uyarlanabilir. Vergi Teknolojileri Blogu tarafından oluşturulabilecek bu tip eserlerde yer alması istenmeyen notlar, şerhe hiç eklenmemelidir.

                Tüm İnternet Forumlarına Özgü Genel Etik Kuralları:

 1. Mesajlarınızın konu bölümlerini ayrıntılı yazarak tüm okuyucular için forumu ve mesajınızı daha anlaşılır kılınız.
 2. Çok kısa ya da anlamsız mesaj göndermeyiniz. Mesajlarınızın anlaşılabilir olması için ifade bütünlüğü, noktalama işaretleri ve gramer kurallarına dikkat ediniz. Unutmayınız bir mesajın değeri okuyucularının anladığı kadardır!
 3. Duygu ve ifadelerinizi daha iyi anlatabilmek için SMILEY olarak adlandırılan simgeleri kullanınız.
 4. Mesajlarınızı internette bağırmak ve saygısızlık ifade olarak görülen ve okunabilirliği azaltan BU ŞEKİLDE TAMAMI BÜYÜK HARFLERLE yazmayınız.
 5. Mesajlarında renklendirme, kalın yazmaitalik yazmaaltı çizili yazma, farklı yazı tipi ve boyutu kullanma gibi özellikleri makul ölçülerde ve sadece vurgu gerektiren yerler için kullanınız, mesajınızın tamamında veya büyük kısmında kullanmayınız.
 6. İnternet forumlarında bir sorunun yanıt alabilme olasılığı soruyu soranın sorusunda gösterdiği gayretle DOĞRU orantılı, yanıt verenden yanıt için beklediği gereken çaba ile ise TERS orantılıdır! Soru soranın hiçbir gayret içinde olmadan özensiz bir kaç cümle ile sorduğu soru, yanıt verenin dakikalarını ayırıp ayrıntılı yanıt vermesini gerektiriyorsa sorunun yanıt alma olasılığı yok denecek kadar azdır.
 7. Foruma bir soru yöneltiyorsanız, lütfen kendinizin bildiğiniz konularda (bu ya da başka forumlarda) kaç kişiye yardımcı olduğunuzu göz önüne alınız. Tek taraflı bir bilgi akışı her forumun ruhuna aykırı olduğundan, internetteki tüm forumların temeli KARŞILIKLI yardımlaşmadır. Diğer forum üyelerinin sorularını yanıtlamak veya bildiğiniz konularda yazışmalara katılmak, siz diğer üyelerin görüşlerine müracaat ettiğinizde sizin yanıt alma şansınızı da arttıracaktır.
 8. İnternet forumlarında üyenin kendisini tanıtırken kullandığı üye isimleri (nick name) ve hatta bazı durumlarda profil bilgileri resmi bir nitelik taşımaz ve kişinin gerçek kimliği, mesleği, bulunduğu yer hakkında doğru bilgi vermeyebilir. Bu bilgiler siteye internet üzerinden anonim olarak kayıt yapan bir kişinin kendi bildirimden ibaret olup, pek çok durumda site yönetimleri tarafından doğrulanmayan/doğrulamayacak ciddiliği ve bağlayıcılığı bulunmayan beyanlardan ibarettir. Hiçbir internet platformunda bir üyenin rumuzu/üye ismi, profil bilgileri vs. internet dışı resmi kaynaklardan teyit edilmeden doğru kabul edilmemelidir.

                Vergi Teknolojileri Blogu Forum Kuralları:

 1. Foruma gönderilecek mesajlar yukarıda belirtilen “internet forumlarına özgü genel etik kurallarına” uygun olmalıdır.
 2. Bir mesaj sadece ilgili TEK alana gönderilmelidir. Birden fazla alanla ilgili gözüken mesajlar en çok ilgili bulunduğu alana gönderilmelidir. Aynı konu birden fazla kez açılmamalıdır.
 3. Alanlara konusu dışında mesaj gönderilemez.
 4. Forumlara politik veya dini konularla doğrudan ya da dolaylı olarak ilgili mesaj gönderilemez.
 5. Üyeler arasında sert tartışma ve polemikler yaratacak mesajlar foruma gönderilemez.
 6. Site/forum kuralları, site/forum yönetimi ve yöneticileri ilgili görüş, öneri, eleştiri, şikâyet, tavsiye niteliğindeki mesajlar ile yönetici uyarılarına yanıtlar özel mesaj, e-posta veya Site ve Forum Yöneticileriyle İletişim alanı kullanılarak site veya forum yöneticilerine gönderilmelidir. Forum içindeki diğer alanlarda ve mesajlarda bu tip konulara yer verilemez.
 7. Forum Alanlarımız -konusu ve katılımcılarının konumları- gereği internetteki diğer forumlardan daha ciddi ve düzeyli niteliktedir. Üye mesajlarının üslubu, içeriği, diğer üyelere hitabı ve benzeri konularda forum teamüllerine ve geleneklerine uygun yazışma yapılması beklenir.
 8. Diğer site üyeleri, site yönetimi veya kullanıcıları tarafından nezaketsiz, gayrı-ciddi, kırıcı, gereksiz sert, saygısız veya hakaret niteliğinde kabul edilecek mesajlar ile küfür, argo vs. özensiz ve istenmeyen ifade veya üslup içeren mesajlar foruma gönderilemez. Foruma gönderilecek tüm mesajların etik yazışma teamüllerine uygun nitelikte olması beklenir. Mesajlar düzgün bir Türkçeyle ve “Chat Dili” kullanılmadan yazılmalı, yorum ve görüşler ciddi, objektif, hukuki, gerekçeli ve özenli olmalıdır.
 9. Mesajlarda bir olay anlatıyorsa, olay içinde olumsuz şekilde nitelenen kişi, kuruluş ve marka isimlerini gizlenmeli ve forum teşhir amaçlı kullanılmamalıdır.