Global e-Faturalaşma ağı PEPPOL, İdea Teknoloji Çözümleri ile Türkiye’ye bağlandı
Temmuz 2019
e-Arşiv Fatura ve e-İrsaliyeye geçiş hazırlıkları için zaman daralıyor
Ağustos 2019

Kamu harcama süreçlerinde e-Fatura Kullanımı hakkında duyuru

GİB 23 Temmuz’da yayımladığı duyuruda kamuya e-fatura düzenleyen mükelleflerin, faturaların doğru birimlere iletilmesinin sağlanması için harcama birimlerinin VKN bilgisinin doğruluğundan emin olmaları için uyardı.

Bütünleşik Kamu Mali Yönetim Bilişim Sistemi Projesi (BKMYBS) kapsamında, Merkezi Yönetime bağlı harcama birimlerinde  e-Fatura uygulamasına Mart 2019 itibarıyla pilot olarak başlandı. Bu kapsamda yüz bini aşkın e-Fatura mükellefi, 218 kamu idaresine bağlı yaklaşık altmış bin harcama birimi adına e-Fatura gönderebiliyor.

BKMYBS kapsamında geliştirilen bilişim sistemlerinde, kamu kurumlarının harcama birimlerinin tanımlamalarında kurumsal kod yerine harcama ve muhasebe birimlerine ait vergi kimlik numaraları (VKN) kullanılmaya başlandı. Elektronik belgelerin sistemler arasında iletilmesinde VKN önemli bir unsur niteliği taşıyor.

GİB duyurusunda, uygulamada, harcama birimlerinin faturayı düzenleyen kişilere/kurumlara hatalı VKN bilgisi vermeleri nedeniyle ya da fatura düzenleyicilerinin sistemlerinde harcama birimlerinin eski VKN’lerinin kayıtlı olması nedeniyle faturalar hatalı/farklı harcama birimine gittiği, bu nedenle hak sahiplerine yapılacak ödemelerde gereksiz işlem süreçleri ortaya çıkabildiği belirtildi. Özellikle sürekli olarak aylık fatura düzenlenmesini gerektiren telefon, su, internet, doğalgaz vb. abonelik işlemlerinde yoğun fatura trafiği oluşuyor. Bunun engellenmesi için doğru VKN (yani kurumların harcama ve muhasebe işlemlerini gerçekleştirdikleri VKN) ile faturaların düzenlenmesi gereğine dikkat çekiliyor.

Buna göre, süreçte faturaların doğru birimlere iletilmesinin sağlanması için e-Fatura düzenleyicilerinin, hizmet vermiş oldukları kamu idaresi birimleri ile iletişime geçerek harcama birimlerinin VKN bilgisinin doğruluğunu teyit etmeleri, hatalı olanlar için gerekli güncellemeyi yaptırmaları gerekiyor.

Duyuru metnine ulaşmak için lütfen tıklayın!

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın