Kağıt irsaliye düzenlenmesine izin verilen zorunlu haller
Ocak 2019
Elektronik belge düzenlenmemesine ilişkin 2019 özel usulsüzlük ceza tutarları
Ocak 2019

e-İrsaliye’yi, e-Fatura ile aynı yöntemle kullanma zorunluluğu yok

e-Dönüşüm Komitesi Özel Entegratörler Kurulu 20. Toplantısı’nda konuşan GİB Temsilcisi Şahin Engin Uysal, mükelleflerin e-İrsaliye uygulamasını, e-Fatura uygulamasından yararlandıkları yöntemle kullanmak zorunda olmadıklarını, farklı yöntemler ve farklı özel entegratörlerle sistemden faydalanmanın mümkün olduğunu söyledi.

e-Dönüşüm Komitesi Özel Entegratörler Kurulu 20.Toplantısı, 24 Ocak 2019 Perşembe günü gerçekleşti. Moderatörlüğünü BThaber Genel Yayın Koordinatörü Ayhan Sevgi’nin yaptığı 20. Kurulu, toplantıya ev sahipliği yapan Türkkep Genel Müdür Yardımcısı M. Kürşat Güney ve e-Dönüşüm Komitesi Koordinatörü M. Göker Sarp’ın açılış konuşmalarıyla başladı. Özel entegratörlük yetkisi alan yeni kurumların temsilcileri kendilerini tanıttılar. Kurulun özel entegratörlük etik politikalarının yer aldığı http://edonusumsektoretikleri.com sitesi ve gönüllü geçişi artırma komisyon toplantılarıyla ilgili güncel bilgiler katılımcılarla paylaşıldı. Ardından özel entegratör temsilcileri, gündemdeki e-Dönüşüm konularıyla ilgili yorumlarını paylaştılar.

Toplantının ikinci bölümde Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) Temsilcisi Şahin Engin Uysal’ın katılımıyla gündemdeki birçok konuyla ilgili görüş alışverişi yapıldı ve gelecek dönem projeleri konuşuldu. Uysal konuşmasında e-İrsaliye ve e-Fatura işleyişiyle ilgili bazı konulara da açıklık getirdi. Buna göre;

  • Mükellefler e-İrsaliye uygulamasını, e-Fatura uygulamasından yararlandıkları yöntem ile kullanmak zorunda değil. Farklı yöntem ve farklı özel entegratörlerle sistemden faydalanmak mümkün.
  • GİB’in geçtiğimiz günlerde güncellediği teknik kılavuzla, teknik imkânsızlık durumlarında matbu irsaliye düzenleyip, daha sonra bunu “Matbudan dönüştürülen e-irsaliye” tipinde e-irsaliyeye çevirmek mümkün hale getirildi. Bununla birlikte GİB bu işleyişin sürekli olmasını istemiyor, bu yönteme sık başvurulması halinde firmalardan özel yazı talep edilmesi gibi çeşitli tedbirler alınması söz konusu olabilir.
  • e-İrsaliye kullanıcısı olmayan firmalara e-irsaliye kesilmesini mümkün kılacak olan, GİB üzerinde sanal kullanıcı açılması yönündeki çalışmalar tamamlanmak üzere.
  • e-Fatura uygulamasında, Temel fatura için portal üzerinden “İptal” sürecinin yönetilmesi için çalışmalar yapılıyor, tamamlandığında GİB tarafından duyurulacak.

 

Bir Cevap Yazın