Sorularla ÖKC Mali Rapor
Ekim 2018
ÖKC Mali Raporu / Z Raporu bildirimi Ocak 2019’a ertelendi
Ekim 2018

e-İrsaliye’ye geçiş zorunluluğu 1 Temmuz 2019

GİB mükellefleri dinledi, zorunlu geçişi erteledi. GİB, Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği Sıra No 454, 433 ve 487’de değişiklik yapılmasına dair tebliğ taslaklarını 24 Ekim 2018’de yeniledi. Mükelleflerin erteleme taleplerini dikkate alan Başkanlık, e-İrsaliye, e-Fatura, e-Arşiv Fatura ve e-Defter’e geçiş zorunluluğu tarihlerini güncelledi.

Buna göre,

1.7.2019 tarihinden itibaren;

–          e-İrsaliye, e-Serbest Meslek Makbuzu (zorunlu olarak dahil olması gereken mükellef grupları için),

–          e-Fatura (2017 veya müteakip yıllar cirosu 5 milyon TL’yi aşan mükellefler için),

–          e-Arşiv Fatura  (Hali hazırda 421 ve 454 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğleri kapsamında e-Fatura ve e-Defter uygulamalarına dahil olma zorunluluğu bulunan mükellefler için),

uygulamalarına geçiş zorunluluğu öngörülüyor.

–           e-Defter (2017 veya müteakip yıllar cirosu 5 milyon TL’yi aşan mükellefler için) uygulamasına ise 1.1.2020 tarihinden itibaren  geçiş zorunluluğu getirilmesi söz konusu.

Taslak tebliğlerin tamamına efatura.gov.tr adresinden ulaşılabilir:

–          VUK Genel Tebliği (Sıra No:454)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Taslağı (e-Fatura ve e-Defter) Tıklayınız..

–          VUK Genel Tebliği (Sıra No:433)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Taslağı (e-Arşiv Fatura) Tıklayınız..

–          VUK Genel Tebliği (Sıra No:487)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Taslağı (e-İrsaliye ve e-SMM) Tıklayınız..

Edit: Geçiş tarihleri  19 Ekim 2019’da yayımlanan VUK Genel Tebliği Taslağı ile güncellenmiştir. İlgili yazı ve güncel tarihler için tıklayınız.

6 Comments

 1. dkrmz dedi ki:

  Elektrik tesisatı işi yapan firmamızın Kasım sonu Brüt satışları 3.390.000 lira. Aralık sonu tahmini 4.200.000 olabilir. e-Fatura, e-Defter sistemine zorunlu geçişimiz 1.1.2020 mi olacak? Yoksa 2019 satışlarımıza bakarak mı geciş yapılacak?

 2. dkrmz dedi ki:

  Bilgilendirmeniz icin cok teşekkür eder saygılar sunarım

 3. mehmet3406 dedi ki:

  Merhaba,

  e-İrsaliye’ye geçiş işleminde firmamızın adına Nama Satış Yapan Bayilerimizin nasıl bir uygulama yapması gerekiyor?

  Mevcut hayatımızda müşterilerimize bizim adımıza kendi irsaliyesi ile ürünleri teslim edip bize fatura ediyor ve biz de müşterilerimize almış olduğu ürünler için fatura ediyoruz.

  • Taxologist dedi ki:

   Öncelikle http://vergiteknolojileri.com.tr/e-irsaliyede-lojistik-firmalarinin-durumu/ yazısına göz atmanız size yardımcı olacaktır.

   Yazıda verilen bilgiler doğrultusunda, nama satış yapan bayilerilerinizin sizin adınıza malların alıcılara sevkinde kendi e-irsaliyesini düzenlenmesi/kullanması mümkündür. Bu durumda, sevk irsaliyesinde, ürünlerin kimin adına ve kime teslim edilmek üzere sevk edildiğini belirtir bir ibareye (“… adına …’ye teslim edilmek üzere düzenlenmiştir.”) yer verilmesi ve söz konusu e-irsaliyenin bir (örneğinin) adına mal sevkiyatı yapılan mükellefe gönderilmesi gerekmektedir.

   Siz e-İrsaliye uygulamasında iken bayiniz e-irsaliye uygulamasında değilse bayiniz yine sizin adınıza kendi matbu irsaliyesi ile teslim yapabilecektir.
   Her iki durumda da bayinizin düzenlediği irsaliyeye istinaden müşterinize sizin faturanız düzenlenecektir.

   Sonuç olarak belgenin elektronik olması dışında e-irsaliye uygulaması mevcut süreçlerinizi değiştirmemektedir.

   Diğer taraftan bayileriniz sizin e-irsaliyeleriniz ile sevkiyatı gerçekleştirebilir. Bu durumda e-irsaliye uygulaması üzerinde bayilerin izniyle verilecek bir kullanıcı ile bayiye ait ilgili irsaliye bayii tarafında düzenlenerek mallar sevk edilebilir.

 4. mehmet3406 dedi ki:

  Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın