e-İrsaliye ve e-Arşiv’de son durum
Kasım 2018
e-Arşiv raporu günlük gönderilecek
Kasım 2018

e-İrsaliye’de beklenen mükellef sayısı 64 bin

e-Dönüşüm Komitesi Özel Entegratörler Kurulu 19. Toplantısı, 8 Kasım Perşembe günü Kolaysoft Teknoloji A.Ş. ev sahipliğinde Grand Ankara Hotel’de gerçekleşti.

Moderatörlüğünü e-Dönüşüm Komitesi Koordinatörü M.Göker Sarp’ın yaptığı 19. Kurul toplantısının ilk bölümünde yeni Özel Entegratör olan kurumlar kendilerini tanıttı, böylece toplam Özel Entegratör sayısı 84’e ulaştı. İkinci bölümde GİB temsilcilerinin katılımıyla e-dönüşümün gündemindeki konularla ilgili görüş alışverişi yapıldı ve gelecek dönem projeleri konuşuldu.

Toplantının ikinci bölümüne Gelir İdaresi Başkanlığı Temsilcileri Grup Başkanı Abdullah Kiraz ve Şube Müdürü Şahin Engin Uysal da katıldılar. GİB yetkililerinin verdiği bilgiye göre Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği Sıra No 454, 433 ve 487’de değişiklik yapılmasına dair tebliğ taslaklarının kesinleşmesi durumunda, e-irsaliye mükellef sayısı toplam 64 bine ulaşacak. e-Arşiv Fatura’da ise zorunlu mükellef sayısının 121 bine, gönüllülerle birlikte 140 bine ulaşması bekleniyor. e-Serbest Meslek Makbuzu’nda beklenen mükellef sayısı ise 144 bin. 2018 yılında 18 bin mükellef gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına geçti. Beklenen Özel Entegratörler Denetim Kılavuzu’nda ise revize çalışmaları tamamlanmak üzere. Kılavuzun revize hali tekrar yayımlanacak ve görüş alınacak.

 

Bir Cevap Yazın