e-Arşiv Fatura düzenleyen mükelleflere GİB’den uyarı
Ağustos 2018
Dijitalleşen muhasebenin yükselen meslekleri
Ağustos 2018

e-İrsaliye Uygulama Kılavuzu taslağı yayımlandı

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) Denetim ve Uyum Yönetimi Daire Başkanlığı tarafından e-İrsaliye Uygulama Kılavuzu taslağı 3 Ağustos Cuma günü yayımlandı.

6 Nisan 2018’te GİB tarafından yayımlanan, 487 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde değişiklik yapılmasına dair tebliğ taslağı doğrultusunda, e-Fatura uygulamasına kayıtlı kullanıcılara 1.1.2019 tarihinden itibaren e-İrsaliye uygulamasına geçiş zorunluluğu gelmesi bekleniyor. Belirtilen tarihin beş ay öncesinde ilk kez yayımlanan e-İrsaliye Uygulama Kılavuzu taslağı, e-İrsaliye uygulamasına geçiş öncesi mükellefler ve e-İrsaliye Özel Entegrasyon hizmeti sağlayıcıları için önemli bir başvuru kaynağı niteliği taşıyor.

Toplam 46 sayfadan oluşan kılavuz, e-İrsaliye Uygulamasına kimlerin geçmek zorunda olduğundan, gönderilen malın reddi durumunda yapılması gerekenlere kadar 134 ayrı maddede e-İrsaliye Uygulaması ile ilgili sorulara yanıtlar veriyor. GİB, taslağa ilişkin görüşlerin efatura@gelirler.gov.tr adresine 10.08.2018 tarihine kadar iletilmesini istiyor.

e-İrsaliye Uygulama Kılavuzu taslağına ulaşmak için lütfen tıklayın!

 

 

Etiketler:

Bir Cevap Yazın