Eski nesil ÖKC’de 10 yıl şartı kalktı
Aralık 2017
ÖKC zorunluluğu ve Z Raporu bildirimi
Ocak 2018

e-Fatura numarası ve dönem ilişkisi

e-Fatura numarası, düzenlendiği yıl bilgisini de içerir. Bu yüzden özel hesap döneminde ve yıl değişimlerine göre zaman zaman tereddütlü durumlar yaşanabilir. Örnek durumları ve çözüm önerilerini bu yazıda bulabilirsiniz.

Örnek Durum: Özel hesap döneminin başında e-Fatura numarası 1’den mi başlamak zorundadır?

Çözüm Önerisi: e-Fatura numarası ilk üç hane alfa nümerik birim kod, sonraki 4 hane yıl, son dokuz hane de 1’den başlayarak müteselsil devam eden sayılardan oluşmaktadır. e-Fatura numarasının belirlenmesinde özel hesap dönemine göre bir ayrım yapılmamakta, numara belirlenmesinde faturanın üzerinde bulunan yıl esas alınmaktadır. Özel hesap döneminin başlangıcında e-Fatura numarası 1’den başlamak yerine, yıl başından itibaren kaldığı yerden devam etmelidir. Ancak özel hesap dönemi başında yeni birim kod tanımlandığında yeni tanımlanan birim koda ait müteselsil numara 1’den başlayabilir.

Örnek Durum: 2018 yılında geriye dönük olarak 2017 yılına e-Fatura kesilmek istenmesi durumunda e-Fatura numarasında yer alan yıl bilgisi ne olmalıdır?

Çözüm Önerisi: Özellikle Ocak aylarında sıkça karşılaşılabilecek bu durum için Başkanlık İnternet adresi olan www.efatura.gov.tr’ de yayımlanan duyuruya göre, e-Fatura numarası düzenlendiği yıl bilgisini içerecek şekilde oluşturulmalıdır. Eğer 2018 yılında 2017 tarihli geriye dönük bir e-Fatura düzenlenecek ise fatura numarasında yer alan yıl bilgisi 2017 olmalıdır.

Konuyla ilgili daha güncel bir yazı için:

Takvim yılı değişikliğinde e-fatura numarası

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın