e-Defter berat içeriği değişti
Temmuz 2017
e-Fatura neden akıllı bir karar?
Ağustos 2017

e-Fatura ile 1,5 milyar TL tasarruf

Türkiye ihracatının yüzde 80’ini yapan 17 bin firma temmuz ayının ilk günü itibariyle ihracatta da e-Fatura düzenlemeye başladı. Gelir İdaresi Başkanlığı Gelir İdaresi Grup Başkanı Abdullah Kiraz’ın verdiği bilgilere göre, e-Fatura ile Türkiye 1.5 milyar TL tasarruf sağladı.

2010 yılından bu yana uygulanan ve 2014 yılında zorunlu hale gelen e-Fatura uygulaması, 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren e-Fatura uygulamasına kayıtlı olan ihracatçı firmalar için ihracat ve yolcu beraberi eşya ihracı işlemlerini de kapsar hale geldi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Ege İhracatçı Birlikleri işbirliğinde İzmir’de düzenlenen “e-Fatura Bilgilendirme” toplantısında, firmaların ihracat işlemlerinde e-Fatura uygulaması ele alındı.

Maliye Bakanlığı ve diğer kamu kurumlarının elektronik ortama taşıdığı hizmetlerin ilk aşamada zorluk yaşanmakla birlikte sistem oturduktan sonra iş dünyasına büyük kolaylık sağladığına işaret eden Gelir İdaresi Başkanlığı Gelir İdaresi Grup Başkanı Abdullah Kiraz, e-fatura’nın firmaların kağıt, mürekkep, kargo, arşivleme vb. giderlerinde önemli tasarruf sağladığını söyledi. Kiraz, Türkiye’nin uygulama sayesinde 1.5 milyar TL’nin üzerinde tasarruf yaptığını, çevreye verilen katkının ise değer biçilemez olduğunu kaydetti.

e-Arşiv’e geçmeye davet 

Firmaları e-Fatura yanında zaman kaybetmeden e-Arşiv’e geçmeye davet eden Abdullah Kiraz, “Sadece bir mahkeme talep ettiğinde kamyonla belge götürüyorduk. Şimdi flash disk ile her şeyi hallediyoruz. Maliye Bakanlığı olarak e-Tebligata dahil olan işletmelere tebligatlarımızı e-posta ile yapıyoruz. e-İrsaliyenin teknik altyapısı bitti, e-Serbest meslek makbuzuna başlıyoruz.  Bütün e-dönüşüm uygulamaları bizim için önemli. İki bilgisayar arasına fatura gönderme dönemine geçtik” dedi.

Amaç ticareti hızlandırmak

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Rasim Kutlu da gümrükte kullanılan tek pencere sisteminde 117 belgenin elektronik ortama taşındığını, e-Fatura ile elektronik ortama taşınan belge sayısının 118’e çıktığını ifade etti. Belgeyi veren kuruluşla, alan kuruluş arasındaki ilişkinin tek pencere sistemi ile elektronik ortama taşındığı bilgisini veren Kutlu, “Bizim amacımız ticareti hızlandırmak, e-Fatura bu amacımıza giderken bir araç, e-Beyanname ve e-Fatura bu sistemde entegre. Bu sistemle mallarınız gümrükten çok hızlı geçecek” diye konuştu.

Gelir İdaresi Başkanlığı Elektronik Defter ve Belge Yönetim Müdürü Şahin Engin Uysal ise e-Faturaya tüm ihracatçıların tabi olmadığını, uygulamaya geçmiş 17 bin ihracatçının faturalarında e-Fatura düzenlemesi gerektiğini, 43 bin ihracatçının eski sistemde devam edeceğini anlattı. Uysal 1 Temmuz 2017 tarihinde başlayan uygulamanın aksaklıklarının giderilmesi için ihracatçıları katılımcı olmaya çağırdı.

 

Bir Cevap Yazın