e-İhracat Fatura ile ilgili en sık sorulan sorular ve yanıtları
Temmuz 2017
Sistem aksaklıklarında kağıt faturaya izin çıktı
Temmuz 2017

e-Arşiv’de ciro şartı 1 milyon TL’ye düşecek

12. e-Dönüşüm Komitesi Özel Entegratörler Toplantısı’nda e-Arşiv uygulamasında e-ticaret firmaları için ciro sınırının 1 milyona düşürülmesi, 2018’te e-İrsaliye kullanımına geçilmesi, özel entegratörlerin bağımsız denetim kuruluşları tarafından denetlenmesi ve e-İhracat Fatura konuları gündeme geldi.

“e-Dönüşüm Komitesi Özel Entegratörler Toplantılarının 12’incisi 7 Temmuz 2017’de İstanbul Ataşehir’de yapıldı. Toplantıda e-Dönüşüm Komitesi üyesi özel entegratör kurumların yetkili yöneticileri ve Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) yöneticileri bir araya geldi ve e-Devlet uygulamalarına ilişkin gündemdeki konuları değerlendirdiler. Toplantıdan çıkan sonuçlar ana başlıklarıyla şöyle sıralandı:

  • Şu anda 7900’ü aşkın kayıtlı kullanıcısı olan e-Arşiv uygulaması, internet üzerinden satış yapan ve 5 milyon TL ve üzeri cirosu olan firmalar için zorunlu. Yeni yayınlanacak tebliğle, e-ticaret firmaları için ciro alt sınırının 1 milyon TL’ye düşürülmesi söz konusu. Ayrıca GİB tarafından e-Arşiv Portalı açılması planlanıyor.
  • e-İrsaliye’de taslak tebliği hazırlandı, 01.01.2018 yılı itibarıyla uygulamaya geçilecek ve e-İrsaliye portal açılacak.
  • E-İhracat Fatura’da 1 Temmuz’dan itibaren kağıt fatura düzenleyenler için usulsüzlük cezası kesilme ve KDV iadesi sırasında ceza alma durumu söz konusu olabileceğiyle ilgili çeşitli görüşler paylaşıldı.
  • Özel Entegratörlerin (ÖE) denetim sisteminde, denetimlerin bağımsız denetim kuruluşları tarafından yapılması, denetimlerin 2 yılda bir yapılması gibi yeni düzenlemeler geliyor. Tüm ÖE’ler denetlenecek ve ÖE olmak için yeni başvuran firmalar bu denetimden geçmeden ÖE onayı alamayacak. Ayrıca özel entegratörlerin kendi bünyesinde bir etik kurul oluşturup; müşteri yasal ve ticari problemlere önlem alınabilmesi, servis sağlayıcılığı değişikliğinde verilerin taşınması, sözleşme iptalleri, fiyatlama, pazarlama gibi birçok konuda sektörde bir standart oluşturulmasını sağlayacak düzenlemelerin yapılması planlandı.

Bir Cevap Yazın