Özel hesaptan normal hesaba geçiş
Temmuz 2019
Global e-Faturalaşma ağı PEPPOL, İdea Teknoloji Çözümleri ile Türkiye’ye bağlandı
Temmuz 2019

“e-Arşiv Fatura’da erteleme beklenmiyor”

e-Dönüşüm Komitesi Özel Entegratörler Kurulu 18 Temmuz 2019’da toplandı. Toplantıya katılan Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan Engin Uysal’ın yaptığı açıklamalara göre e-Arşiv Fatura’da ertelenme beklenmiyor.  Gündemin diğer önemli maddeleriyse Güvenli Mobil Ödeme Sistemi ve akaryakıt bayilerinin e-dönüşüm kapsamına alınması.

e-Dönüşüm Komitesi Özel Entegratörler Kurulu 22. Toplantısı, eLogo evsahipliğinde 18 Temmuz 2019 Perşembe günü düzenlendi. Wyndham Grand Oteli’nde gerçekleşen toplantıya Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan  Şahin Engin Uysal ve Özel Entegratör kurumların temsilcileri katıldı.

Toplantıda Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan Şahin Engin Uysal e-dönüşüm gündemindeki konulara ilişkin bilgi verdi ve temsilcilerin sorularını yanıtladı.

Buna göre;

  • Hali hazırda e-Fatura kullanıcılarının tamamının 1 Eylül itibarıyla e-Arşiv Fatura’ya geçmesini ve 1 Ocak 2020 itibarıyla e-İrsaliye uygulamasının 25 milyon TL ve üzeri cirosu bulunan mükellefler için zorunlu olmasını da içeren 15 Nisan’da yayımlanan Birleştirilmiş Tebliğ taslağı geçerliliğini koruyor. Uysal, e-Arşiv Fatura ile ilgili zorunluluğun 1 Eylül’de başlamasını hedeflediklerini, en kötü ihtimalle yılsonunda başlayacağını belirtti. Tebliğin e-irsaliye ile ilgili bölümündeyse görüşmeler sürüyor.
  • GİB tarafında Birleştirilmiş Tebliğ ile eş zamanlı olarak akaryakıt istasyonları ile ilgili bir tebliğ hazırlanıyor. Kayıt dışı ekonomi ile mücadele kapsamında akaryakıt dağıtıcı ve bayileri tarafında  e-Fatura, e-Arşiv Fatura ve e-İrsaliye ve duruma göre ÖKC ile uçtan uca izlenmesi ve bu verinin gerek başkanlığa, gerek emniyet birimlerine anlık olarak iletilmesi hedefleniyor. Bu tebliğ kapsamında, 12 bin 500 civarında akaryakıt istasyonu ve birkaç bini bulan LPG istasyonu e-Fatura, e-Arşiv Fatura ve e-İrsaliye kullanacak.
  • Başkanlığın diğer öncelikli konusu ise 1 Eylül itibarıyla uygulamaya alınacak olan Güvenli Mobil Ödeme Sistemi. Konuyla ilgili bankalar, finans kuruluşları ile görüşmeler devam ediyor.

Bir Cevap Yazın